Чому ми не працюємо 3 години на добу?

У середині XX століття економіст Джон Мейнард Кейнс передбачив, що через 100 років ми зможемо працювати 3 години на день. Цей прогноз не збувся і ми як і раніше...
Фото: www.spcnl.nl

У середині XX століття економіст Джон Мейнард Кейнс передбачив, що через 100 років ми зможемо працювати 3 години на день. Цей прогноз не збувся і ми як і раніше проводимо пів життя на роботі. Журналісти «Електронної книги скарг Білої Церкви» спробували дізнатися, в чому ж Кейнс виявився не правий.

Звичайний робочий день у більшості країн світу – 8 годин. Але частіше ми працюємо і більше: люди постійно щось не встигають, часто доробляють роботу і навіть підробляють на вихідних, навіть зараз цю статтю пишуть наші журналісти трохи затримавшись на роботі.

Відомий економіст і засновник кейнсіанства Джон Мейнард Кейнс ще в 1930-і роки передбачив, що в прогресивних країнах 100 років потому якість життя виросте в 4-8 разів, а завдяки економічному буму, кількість робочих годин сильно скоротиться: люди будуть працювати 3-4 години на день в 15-годинний робочий тиждень.

Якщо перше пророцтво здійснилося, і в розвинених країнах дійсно значно зріс рівень життя в порівнянні з серединою ХХ століття, то в другому проротстві, схоже, стався збій. Ні в США, ні, тим більше, в Україні чи Росії робочий день навіть не наблизився до виконання пророкувань Кейнса.

Відомі економісти, в тому числи лауреати Нобелівської премії Роберт Солоу, Джозеф Стігліц, Едмунд Фелпс і Гері Беккер, у збірці «Повертаючись до Кейнса» спробували зрозуміти, чому ця теорія великого економіста так і не збулася. Vox наводить пояснення авторів.

В усьому винне нерівноправ’я

Кейнс помилився в цьому прогнозі, оскільки виходив з чисто економічних міркувань. За людську історію було накопичено таке багатство, що кожен міг би не працювати і отримувати хоча б прожитковий мінімум.

Однак у сучасному світі багатство розділилося вкрай нерівномірно: хтось може дозволити собі вести розкішне життя і не працювати, а хтось ледве зводить кінці з кінцями, працюючи по 20 годин на добу.

Джозеф Стігліц вважає, що ця проблема була б вирішена, якби світове багатство в $ 42 трлн можна було б розділити між 6 млрд людей, що живуть на Землі. Тоді кожен би отримав $ 7 тис – це допомогло б вирішити проблему бідності. Питання тільки в тому, чи готові Ви віддати накопичення Вашої сім’ї, щоб у світі не залишилося б бідних і не потрібно було б працювати? 😉

Таке рішення навряд чи коли-небудь здійсниться, однак на кількість днів роботи все-таки можна вплинути. Згідно Стігліц, це певною мірою вдалося зробити європейським країнам за рахунок політики, що сприяє збільшенню кількості відпочинку та відпусток. Тому в Європі люди менше працюють і більше відпочивають, ніж, наприклад, в США.

В Україні щорічна оплачувана відпустка – 28 днів – це цілком порівнянно з тривалістю відпустки в європейських країнах. Українці також виграють від великої кількості вихідних та офіційних свят. В принципі трудове законодавство в України досить м’яко ставиться до працівника: перепрацьовані дні повинні додатково оплачуватися. Однак на практиці це часто не дотримується.

ЛЮДИ ЛЮБЛЯТЬ ПРАЦЮВАТИ

Едмунд Фелпс і економіст з Гарвардського університету Річард Фріман пишуть, що люди не стали менше працювати, просто тому що не хочуть.

На думку Фрімана, для багатьох сучасних людей робота – це більше ніж заробляння грошей, наприклад, багато хто бачить в роботі соціальний простір, де вони зустрічаються і спілкуються з іншими людьми, тому вони не стануть працювати менше, навіть якщо зможуть це собі дозволити. Люди знаходять на роботі друзів і навіть кохання:  наприклад, в США 40% -60% працівників коли-небудь починали службовий роман.

Крім того, відомо, що кожній людині необхідно розвиватися. На роботі люди стикаються з новими завданнями, що сприяють зростанню, вирішують складні проблеми, розвивають свої таланти. У житті стільки ідей для створення нового, стільки всього, що можна зробити краще, що для нас немає сенсу виділяти собі час на те, щоб пожити так, як ніби ми вже в раю.

ДОРОГИЙ ВІДПОЧИНОК

Спеціаліст з економіки та права із Чиказького університету Річард Познер пише, що привабливість відпочинку безпосередньо пов’язана з тим, ЩО це за відпочинок. Ніхто не хоче відпочивати, сидячи вдома і нічого не роблячи. Однак привабливий відпочинок, якого люди шукають, – піти в кіно, зайнятися спортом або сходити на спортивне змагання, посидіти з друзями в барі – коштує грошей.

Більшості людей нудно жити без різноманітних дорогих розваг та послуг, таких як подорожі за кордон, кіно і телевізор, казино, ресторани, спортивні події, фітнес, відеоігри, міські розваги, сидіння на дієтах, косметичні операції, оздоровчі процедури і продовження життя.

Якщо ж вони будуть працювати всього 20 годин на тиждень, всі ці можливості залишаться лише у мріях, оскільки вони не зможуть собі їх дозволити. А служби, що забезпечують ці можливості, при короткому робочому дні також не зможуть працювати задовольняючи споживачів.

Втім, цей аргумент злегка перебільшений. Наприклад, в США, згідно з останніми дослідженнями, багато людей проводять вільний час, спілкуючись з друзями або в церкві, що далеко не завжди пов’язане з грошовими витратами. Крім того, розваги, які все ж вимагають грошей, не завжди коштують дорого, наприклад, кіно, яке цілком можна подивитися в інтернеті.

НЕ ПРАЦЮВАТИ МОЖУТЬ ТІЛЬКИ НАФТОВІ МАГНАТИ

Можливо, основна причина того, що пророцтво Кейнса навряд чи коли-небудь здійсниться, полягає в тому, що, складаючи свій прогноз, він спирався на спосіб життя британської аристократії, яка могла насолоджуватися вільним часом, отримуючи прибуток від свого капіталу. Однак цей капітал найчастіше був пов’язаний з фізичними об’єктами: землею, заводами і т.д.

Економісти Гері Беккер та Луїс Райо звертають увагу, що більша частина багатства розвинених країн укладена в людському капіталі, який не можна накопичувати пасивно. Щоб отримувати від нього дохід, необхідно працювати.

Тому прогноз Кейнса здійснюється лишень в країнах Перської затоки, де багате населення отримує прибуток від підприємств з видобутку нафти. У таких країнах як ОАЕ, Катар і Кувейт звичайний робочий день місцевих жителів, що мають частку в нафтовому бізнесі, якраз і складає 3-4 години на день.

Електронна книга скарг Білої Церкви

"Електронна книга скарг Білої Церкви" - віртуальний місток між людьми, у яких є проблеми і журналістами, які шукають таких людей.

Читайте також

  • Чому не треба мати багато дітей

    Зниження народжуваності стало одним з факторів технічного прогресу в країнах Заходу. Люди народжують менше дітей, проте більше вкладають у їхню освіту і розвиток. Кожне наступне покоління стає все більш...