Чому не треба мати багато дітей

Зниження народжуваності стало одним з факторів технічного прогресу в країнах Заходу. Люди народжують менше дітей, проте більше вкладають у їхню освіту і розвиток. Кожне наступне покоління стає все більш...

Зниження народжуваності стало одним з факторів технічного прогресу в країнах Заходу. Люди народжують менше дітей, проте більше вкладають у їхню освіту і розвиток. Кожне наступне покоління стає все більш освіченим і здатним генерувати інновації та знання.

Скільки дітей потрібно мати, щоб стовідсотково продовжити свій рід і підвищити якість життя своїх нащадків? У Середні століття на це питання відповідали просто: якомога більше. Нерозвинена медицина і важкі умови життя знижували шанси всіх дітей відсвяткувати повноліття, тому народжувати потрібно було якомога частіше. Справжньою революцією в історії людства став демографічний перелом, доконаний після Промислової революції.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “Віртуальні кладовища замість реальних

Промислової революції передував період Великої стагнації. Саме тоді почав різко скорочуватися розмір середньої родини, але при цьому батьки стали витрачати набагато більше ресурсів на своїх дітей. Ті люди, які народжували менше дітей, ніж у середньому, мали еволюційну перевагу в період демографічного переходу. Їхні діти, як правило, доживали до старості і народжували більше онуків. У довгостроковій перспективі такі люди отримували більше онуків, правнуків і прапраправнуків.

Це довели Одед Галор з Браунівського університету і його колега Марк Клемп, вони висунули революційну теорію біокультурної природи людського капіталу та економічного зростання. Зниження народжуваності і збільшення інвестицій в дітей, на їх думку, стало проривною еволюційної стратегією людства.

Від весілля до пологів

Свої висновки вчені зробили, вивчивши історію сімей канадського Квебека. Вони проаналізували генеалогію понад півмільйона людей в XVI-XVIII століттях. У першу чергу, їх цікавило, скільки нащадків залишили після себе жителі провінції.

Дослідження аналізує не народжуваність, тобто середнє значення для суспільства, а плодючість, тобто скільки конкретно нащадків залишив той чи інший чоловік. Плодючість відображає генетичні та соціально-економічні фактори.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “Меблі з IKEA заряджатимуть телефон

У той час було прийнято народжувати дитину одразу після заміжжя – це було соціальною нормою. Плодючість експерти оцінили, як період між першим шлюбом і появою першої дитини.

Експерти мали дані по більш ніж 53 тисячам матерям. Найперша дитина народилася на 7-ий день після укладення шлюбу, а найпізніше – на 728-ой, тобто майже через два роки після шлюбу.

grafikСукупність генетичних і культурних чинників, а також факторів соціального середовища впливають на репродуктивні успіхи людей, час народження першої дитини і якість потомства. Репродуктивний успіх людини залежить від успіху в цій сфері його найближчих родичів. Генетично пов’язані родичі часто будують своє життя схоже. Крім загальної генетики їх часто об’єднують культурна та соціальна близькість.

Жителі Квебека, що народжували менше дітей, отримували більше онуків

Якщо плодючість людини знаходиться на середньому рівні, то це забезпечить йому в майбутньому репродуктивний успіх. Зазвичай найкращі результати показують пари з середньою плодючістю: їхня перша дитина народжується через 65 тижнів після шлюбу при медіанному значенні в 53 тижні.

У людей із середньою плодючістю, як правило, більше онуків – десь 48. У таких людей також більше правнуків і праправнуків – 194 і 306 відповідно.

А ось у людей з високою плодючістю зазвичай більше дітей, але вони часто не доживають до зрілого віку.

Люди, які зазвичай заводять менше дітей, більше інвестують в якість їхнього життя. У таких людей було більше шансів, що їхні діти виживуть і одружуються, а також отримають освіту.

grafik 2Відбір і Промислова революція

Промислова революція і епоха наукових відкриттів запустили нову главу в людській історії. За останні два століття прибутки на душу населення показали безпрецедентне зростання, а з ними підвищилася і якість життя. У підсумку, все більше людей мають доступ до освіти і охорони здоров’я.

Промислової революції та наступної за нею епохи швидкого зростання економіки передував тривалий період застою. Саме він, на думку вчених, зіграв ключову роль у розвитку людства.

У цей період люди поступово почали робити вибір на користь обмеженої кількості нащадків. Замість кількості вони стали інвестувати в якість, насамперед, в освіту дітей.

Люди, що отримали хорошу освіту, домагалися кращих економічних результатів, були здатні генерувати інновації і швидше пристосовуватися до них. Коли таких людей стало багато, почалася Промислова революція.

Електронна книга скарг Білої Церкви

"Електронна книга скарг Білої Церкви" - віртуальний місток між людьми, у яких є проблеми і журналістами, які шукають таких людей.

Читайте також