Чому і за що можуть стратити в Кореї?

Літо закінчилося шокуючою звісткою з Північної Кореї – начебто там розстріляли з зенітки двох міністрів. Важко повірити, щоб в 21 сторіччі, до життя людини ставилися, як до непотребу. І...

Літо закінчилося шокуючою звісткою з Північної Кореї – начебто там розстріляли з зенітки двох міністрів. Важко повірити, щоб в 21 сторіччі, до життя людини ставилися, як до непотребу. І це далеко не вперше в цій містині так жорстко розправляються із чиновниками. Раніше, в 2015 році, наприклд, в тій же Північній Кореї розстріляли міністра Народних військових сил КНДР Хьон Йон Чхоля. Коли ж цьому буде покладено край, чи реагують на подібні смерті міжнародні організації, дізнавалися журналісти “Електронної книги скарг Білої Церкви“. 

За що стратять в Північній Кореї?

Стосовно судового діловодства в Північній Кореї де-факто існує дві сфери – кримінального і політичного характеру, які відрізняються одне від одного досить істотно. Кримінальне судочинство відбувається за загальноприйнятою моделлю: обвинувачений постає перед судом, а суд виносить вирок, керуючись Кримінальним кодексом КНДР. До смерті обвинувачений може бути засуджений за звинуваченнями в тероризмі (ст.61), зраді батьківщині (ст.63), диверсіях (ст. 65), зраді нації (ст.68), контрабанді та торгівлі наркотиками (ст. 208) або умисному вбивстві (ст.266).

Відносно політичних справ все інакше: людину можуть, наприклад, просто заслати в табір за рішенням таємної поліції. В якійсь мірі це нагадує сталінську Особливу нараду, що засуджувала людей в позасудовому порядку. У той же час про те, щоб людей в позасудовому порядку засуджували саме до смертної кари, не відомо навіть тим, хто проживає в КНДР, східнознавцям і вихідцям з КНДР. Загальне правило: до смерті засуджує тільки суд, хоча ясна річ, що коли мова йде про чистки серед важливих чиновників, вирок спускається саме згори.

Який має вигляд корейський суд?

Суд, як і всі інші сфери життя в Північній Кореї, просочений корупціією, за великий хабар в суді цілком реально купити собі або близькій людині виправдальний вирок. Але це для кримінальних справ, для політичних – ні. Просто приїжджає наряд політичної поліції, його керівник зачитує постанову про заслання в табір – і все, арештованих садять у вантажівку і вивозять. В останньому випадку їм навіть не повідомляють термін ув’язнення.

Як багато людей засуджують до вищої міри покарання?

Північна Корея, ясна річ, статистики не публікує, а зібрати її неможливо.

Чи справді засуджених до страти спалюють з вогнемета та розстрілюють з гармати?

Стандартний спосіб страти в КНДР – розстріл. Засудженого прив’язують до стовпа або дерева, і команда, що розстрілює робить кілька пострілів. Робота ката – заняття не з приємних, але ж розстрілом справа не закінчується – потім потрібно відв’язати труп людини, яку ти щойно вбив, упакувати в мішок і запхати у вантажівку. Були випадки, коли люди кидали престижну роботу в держбезпеці через те, що не могли це витримати. Найстрашніше, за словами тих, хто служив у північнокорейській Державній Безпеці, – витримати погляд засудженого за секунди до пострілу (часто очі засудженим в КНДР не зав’язують).

При Кім Ір Сені (фактично керував державою в 1948-1994 роках) іншим досить популярним способом страти було повішання, причому кат мав зав’язати вузол збоку на шиї страчуваного, а не позаду, що посилювало муки жертви. Кім Чен Ір (Великий керівник КНДР в 1994-2011 роках) після приходу до влади скасував деякі особливо варварські нововведення свого батька, і зараз в КНДР майже не вішають – розстріл став ледь не універсальним видом страти.

Кім Чен Ин бере участь у розстрілах?

Ні. У південнокорейських ЗМІ про це не було жодної згадки, а зрозуміло, що навіть якби Кім просто постояв у сторонці під час одного з розстрілів, то це породило б хвилю чуток, які неминуче просочилися б через кордон.

Звідки з’являється інформація про страти представників північнокорейської еліти?

У виняткових випадках – з самої північнокорейської преси. За останні десятиліття такий випадок був один – кара Чан Сон Тхека, дядька Кім Чен Ина. Про те, що «зрадник за всі часи» Чан був страчений, повідомила в грудні 2013 року головна газета КНДР «Нодон сінмун».

Зазвичай же така інформація виходить з мереж інформаторів південнокорейських ЗМІ, що спеціалізуються на північнокорейській тематиці (в першу чергу DailyNK), або найбільших південнокорейських газет (в першу чергу найбільшої з таких «Чосон ільбо»). З’являється повідомлення по-корейськи, потім воно перекладається на англійську і розходиться по світу.

Чому кількість страт зросла?

Тому що в 2011 році помер Кім Чен Ір, а його син Кім Чен Ин дотримується, скажімо так, іншого стилю керівництва по відношенню до вищого чиновництва і генералітету.

Які випадки були найбільш резонансними?

Перш за все це, звичайно, згадана вище кара дядька Кім Чен Ина. Крім того, можна згадати процес над колишнім главою Компартії Кореї Пак Хон Йоном в 1955 році – його стратили за звинуваченням у шпигунстві на користь США і Японії, процес йшов повністю за сталінськими зразками. З більш сучасних подій: в 2010 році був страчений Пак Нам Гі, колишній керівник департаменту фінансів та планування ТПК. І ось, остання новина стосується 30 серпня 2016 року про екс-міністра сільськогосподарської галузі і міністра просвіти Лі Ен Чжін.

Але до «сенсаційних» повідомлень з Північної Кореї варто ставитися з підозрою. Наприклад, в серпні 2013 року ЗМІ писали про те, що була страчена «колишня коханка лідера країни Кім Чен Ина співачка Хен Сон Воль». Насправді Хен жива і здорова, при цьому ніяких підтверджень того, що у неї був роман з Кімом-молодшим, не було.

Чи знають щось про страти прості північнокорейці?

Про смертну кару, звичайно знають, оскільки північнокорейська влада любить влаштовувати публічні розстріли, на які зганяють місцеве населення, включаючи школярів.

Про смертну кару великих начальників, якщо про неї не оголошено публічно, знають ті, хто слухає, на свій страх і ризик, південнокорейське радіо. Плюс про деякі страти влади спускають інформацію по закритих каналах – наприклад, для високопоставлених співробітників держбезпеки або партійних чиновників. З подібного каналу в 1997 році було повідомлено про страту секретаря ЦК ТПК сільського господарства З Кван Хі.

Чи намагаються міжнародні правозахисні організації хоч якось вплинути на процес?

Звичайно, намагаються, тільки це не працює.

Чи є цьому край?

Північна Корея – це диктатура, і тому всі рішення такого роду приймає одна людина – Кім Чен Ин. Звичайно, якщо завтра він раптом вирішить скасувати смертну кару, то так і буде. Однак ніякої мотивації до цього у нього немає, а сівши в крісло найвищого керівника –виявилося молодий Кім в рази радикальніший, ніж його батько і навіть дід. Тому повідомлення про страту чергового міністра – скоріш за все ще не останнє.

Електронна книга скарг Білої Церкви

"Електронна книга скарг Білої Церкви" - віртуальний місток між людьми, у яких є проблеми і журналістами, які шукають таких людей.

Читайте також